Řecko ubytování zamluvit pokoj
Samos - perla Řecka! 

Samos je jeden z nejzelenějších ostrovů Řecka, se svými slavnými borovicovými lesy, které zde existují již od starých antických časů. Dokonce již tehdy se říkalo, že "Samos je tak úrodný, že i vrabec zde dává mléko". A i přes velké lesní požáry, které zde zuřily v roce 2000, vyrostly opět nové stromy které zakryly téměř všechny "rány" ze spálené oblasti a Samos je znovu zelený a krásný . 

Mezi lesy je vidět stříbřité listy olivovníků a plantáže vinné révy. Pěstuje se hlavně nízce rostoucí muškátové hrozny, které vydrží i drsné větry, které mohou na horách v zimě nastat. Z těch se pak dělají známá samoská vína, která se vyvážejí do jiných zemí již od 1600 století. Nejslavnější z nich ale vždy bylo sladké víno Samos, sherry podobné desertní víno. Ale dnes jsou i bílá stolní vína a růžová vína co byly vyznamenány medailemi na vínových veletrzích po celém světě. Vřele se doporučuje návštěva továrny na výrobu vína ve městě Samos, kde je jejich muzeum, a kde se ochutnávky jejich výrobků vysoce doporučují. Stará legenda tvrdí, že Samos dostal první vinnou révu od samotného boha Dionyssose (Baccus), takže pěstování vína je tu dlouhou tradici. 

V horách leží malé vesničky zastrčené a chráněné horami proti útokům pirátů které zde byly během 1700-1800 století. Když vás omrzí ležet na pláži, můžete se po klikatých silnicích vyšplhat do některé z těchto malebných vesniček, jako je Vourliotes, Manolates, Ambelos nebo Platanos. Často se zde na malých náměstíčkách uprostřed obce shromaždují muži z vesnice kde filozofují o životě, politice, fotbalu, nebo hrájí stále přítomnou-stolní hru "Tavli". 

Hlavní město ostrova je Samos nebo-li "Vathy", jak se město po mnoho let jmenovalo a bylo postaveno ve dvou částech. Dolní část s obchody, muzeem a přístavem a horní, "Ano Vathy", staré město, postavené ve stylu Amfieteatru kde měl být výhled na přístav, v případě útoku na ostrov. 

Samos je ideální ostrov pro pěší turistiku, milovníky květin, horské kolo, průzkumníky a ty, kteří si chtějí vychutnat krásné scenérie a koupání. 

Samos nemá v moři žádné nebezpečné živočichy, nejhorší je šlápnutí na mořského ježka. Aby jste se nemuseli obávat, kam šlapete, je dobré používat boty na koupání. Voda je křišťálově čistá, velmi slaná, vhodná i pro šnorchlování.  Většina pláží má "hladké kameny", oblázky, ale dále od břehu je často písčité dno. Mnoho pláží má lehátka, za která se samozřejmě musí platit, ale všude musí být volná pláž i pro ty, kteří nechtějí lehátka používat. Je snadné najít vlastní oblíbenou pláž, neb se zde nachází po celém ostrově asi 240 plážích různých velikostí. Psili Ammos je jedna z mála písečných pláží na ostrově s rozsáhlou mělčinou takže vhodná pro malé děti, a pro ty větší "děti" Livadaki, která leží v zátoce ca 12 km od města Samos.  Potápění s tubamy je povoleno ve zvláštních oblastech kolem ostrova.

Na mnoha místech ostrova můžete surfovat, plavit se, potápět, šnorchlovat, nebo pádlovat kánoe. Pro ty, kteří nikdy předtím nic takového nezkusili, jsou zde školy na surfování, plachtění a potápění . 

Samos má také velký výběr pro ty z vás, kteří se zajímají o archeologii. Nové muzeum se nachází v Pythagorionu, v městě Samos najdete Kourosovu sochu v samostatné budově vedle archeologického muzea. Antoniova a Kleopatřina koupel je mimo Pythagorion a kousek odtud můžete také vidět Efpalinius tunel. Mistrovské dílo inženýra Efpaliniuse postaven v roce 500 př.nl kterým se přiváděla čerstvá voda z hor do, v té době, významneho přístavu Phytagorion. Přesnost práce se může srovnat s dnešním projektem tunelu mezi Dover a Calais. 

Samos si od konce 1970 i přes velký počet každoročních turistů , zachovalo svůj přirozený šarm a nebylo zničeno. Sem přicházejí ti, kteří si chtějí odpočinout, prozkoumat, plavat, opalovat se a získat nové síly! 

Vinobraní

 

Od konce července až do září je čas presování hroznů. V srpnu se slaví vinobraní v hlavním městě Samos. Festival jde od vesnice k vesnici po dobu 3-4 týdnů s hudbou, tancem, prodejem místních vín. Vinná továrna Samosu zve na bezplatné víno a festival končí ve městě Samos s velkými oslavami, kde vystupují hudební a taneční skupiny z různých částí Řecka a samozřejmě taneční skupiny ze Samosu. 

Souma

 

 

Po té, co jsou hrozny vylisovány ponechá se to, co zbylo z presu, slupky, jadérka atd., které jsou pak uloženy ve speciálních prostorách, aby zde vše "zrálo", a pak se z tohoto destiluje hodně oblíbená pálenka Souma, Jinde v Řecku také známá jako Raki nebo Tzsiporo. Postup je stejný jako při "domácí destilaci", vroucí voda jde do velké kulaté pánve s vykvašenými zbytky hroznů, která se pak utěsní těstem smícháným z mouky a vody. Po chvíli začne pomalu probíhat destilace a ta první čirá tekutina je silná mezi 40 a 50% alkoholu (přibližně 2 litry při každém vaření) a potom přichází dlouho očekávaná Souma, které ma obvykle mezi 16-18% alkoholu. Suma se pak slévá do lahví, aby se popíjela k 'meze' a jinak vychutnávala, a ten silný destilát, kterému se řiká "Bass", je používany jako mazání při nachlazení a na bolavé klouby. Je třeba říci, že réva je velmi užitečná - používá se na "vínové knedlíčky", dezerty, džemy, šťávy, víno, a v neposlední řadě na Soumu. 

Ptáci

 

Pro ty, kteří se zajímají o pozorování ptáků v přírodě, má Samos hodně, co nabídnout. Je zde hodně druhů, které je obtížné vidět doma. Několik druhů sov, mnoho druhů dravých ptáků a krásná včela-jedlík v tyrkysové, žluté a oranžov barvě, kteří létájí v hejnu a navštevuji Samos během května az června. Na pláži Psili Ammos je malé jezero s brakickou vodou, a to svádí dohromady různé druhy kachen a hus se skvělym zbarvením a samozřejmě krásné exoticke Flamingo. 

Zvířata

 

Život zvířat obecně na Samosu je poměrně omezený. Vyskytují se zde Distiller, divoké kočky, želvy, chameleoni, šakali, divocí králíci, divoká prasata (nyní v omezeném množství). Nadzvednete-li kameny, můžete objevit skorpiona. A sem tam můžete uvidět i nějakého hada Nejvíce jedovatý had je jako naše zmije, stejného rodu a stejného cik-cak vzorku - pouze světlejší barvy.

Efesos / Kusadasi

 

Nedaleká vzdálenost do Turecka vám samozřejmně lehce umožni návštěvu přístavního města Kusadasi a okolí Efesu, kam si můžete udělat jednodenní výlety z města Samosu nebo Pythagorionu.

Ephesus je jeden z dávných antickych velkých děl s divadlem, známým pro svoji vynikající akustiku a Celsiusovou knihovnou, která byla opět kompletně vystavěná. Proč si tedy neudělat celodenní výlet za kulturou a nákupem v Malé Asii.

Vítejte i vy objevit krásu tohoto ostrova !!!